Šķēru — galvenā frizieru instrumenta — izvēle
Pats galvenais friziera instruments ir šķēres. Ļoti svarīgi ir pareizi izvēlēties augsti kvalitatīvu un prasībām atbilstošu profesionālu instrumentu. Šķēru konstrukcija pirmajā skatījumā ir vienkārša – divi uzasināti asmeņi, no kuriem katram ir rokturis, un savienojošs elements skrūves vai kniedes veidā. Tomēr augsti kvalitatīva instrumenta iegūšanai nepieciešams sarežģīts darbs un augsta meistarība, ļoti precīzi izvēloties un regulējot „pusītes”, lai abas griežamās malas pilnīgi precīzi krustotos pie minimālas saskaršanās.
Pastāv liels šķēru firmu – ražotāju daudzums, starp kuriem ir gan lielas kompānijas, kuras nodarbojas ar pilna mēroga ražošanu, gan arī mazi ģimenes uzņēmumi, kuri ražo produkciju ierobežotam tirgum.
Latvijas tirgū tiek pārstāvēti tādi pazīstami Eiropas profesionālu šķēru ražotāji kā Jaguar, Tondeo, KIEPE, Solingen, bet, diemžēl, pie mums nav Japānas ražotāju pārstāvju. Japānā daudzus gadsimtus pastāvošās meistaru tradīcijas, kuri radīja samuraju zobenus, savu turpinājumu atrada augsti profesionālu frizieru šķēru ražošanā. Japāņu šķēres ir unikālas – to mūsdienu ražošana ir mūsdienīgu tehnoloģiju un gadsimtu roku darba tradīciju sintēze.
Priekš profesionāla friziera nav noslēpums, ka izvēlēties šķēres, kuras Jums ideāli derētu, ir ļoti grūti. Mūsdienīgi profesionālu šķēru modeļi ir ļoti daudzveidīgi, tāpēc pie sava galvenā instrumenta izvēles ir jāpieiet ar lielu rūpīgumu un bez steigas. Pirmais, kam jāpievērš uzmanību, izvēloties šķēres – materiāls, no kura tās ir izgatavotas un asmeņu uzasinājumam.
Klasiskās šķēres taisa no oglekļa tērauda tamdēļ, ka jo vairāk oglekļa, jo vieglāk ir rūdīt šķēres, un ražošanas laikā tās var uztaisīt cietākas. Cietuma līmeni mēra pēc Rokvela skalas un apzīmē ar HRC. Profesionālas frizētavu šķēres izgatavo no tērauda markām ar cietuma līmeni no 58 HRC līdz 62 HRC pēc Rokvela skalas. Jo cietāks ir tērauds, jo ilgāk kalpos instruments. Bet ja jūs redzat, ka tērauda cietības rādītājs ir augstāks par 62 HRC, tad šīs šķēres atšķirsies ar paaugstinātu trauslumu. Cietuma un nodilumizturības paaugstināšanai sakausējuma sastāvam pievieno vanādiju, molibdēnu. Volframs un vanādijs palielina izturību. Hroma un niķeļa pievienošana padara tēraudu noturīgu pret koroziju, proti, nerūsējošu. Šķērēm var būt arī papildus pārklājums – piemēram, hromēts vai titāna. Pateicoties doto metālu īpašībām tas nodrošina instrumentam papildus nodilumizturību un hipoalerģiskumu. Zeltījuma izmantošana pārklājumā kalpo tīri dekoratīvam mērķim.
Pēc asmeņu uzasinājuma var spriest par šķēru asumu. Jo mazāks ir griežamās malas leņķis, jo asāks būs instruments. Parasti tiek izmantots vienkāršs asmeņu uzasinājums, pie kura griežamā mala ir uzasināta zem 40-50 grādu leņķa. Dārgajiem šķēru modeļiem, piemēram, Hikato, ir speciāls uzasinājums - «Convex», ar tā palīdzību iegūst ļoti gludu griežamo malu, kura nodrošina ideālu matu griezumu.
Japāņu ražotājiem ir gadsimtu tērauda un augsti kvalitatīva instrumenta izgatavošanas tradīcijas. Var teikt, ka japāņu tērauds ir pats kvalitatīvākais. Un daudzas Eiropas firmas – ražotāji izgatavo šķēres no augsti kvalitatīva japāņu tērauda un norāda uz to uz šķērēm. Protams, ar neapbruņotu aci praktiski nav iespējams noteikt tērauda kvalitāti. Lai nekļūdītos, labāk ir uzticēties pazīstamai tirdzniecības markai un iegādāties instrumentu tieši pie importētāja, kurš nodrošinās jums kvalificētu servisu un pareizu konsultāciju.
Otrs svarīgs raksturojums profesionālu šķēru izvēlē – darba līdzenums, atverot un aiztaisot šķēres. Labām šķērēm vienmēr jāaiztaisās bez piepūles. Augsti kvalitatīvām frizētavu šķērēm aizvēršanas spiediens sastāda aptuveni 20 gramus. Griešanas laikā asmeņi saskaras un rodas berze, lai to samazinātu, saskarsmes vietas tiek pulētas un iesmērētas. Tālākai līdzenai vērtņu piespiešanas regulēšanai tiek izmantotas dažādas skrūves konstrukcijas. Regulēšanas mehānisms ļauj uzlabot griešanas kvalitāti, regulējot piepūles pēc jūsu ieskatiem, kā arī atkarībā no matu struktūras un biezuma. Pareizi noregulētas šķēres aizveras mīksti, bet to vērtnes var apturēt jebkurā stāvoklī, un tās arī šādā veidā nofiksēsies. Instrumentam jābūt ērtam lietošanā, tāpēc izmantojiet pareizi noregulētas un ērtas šķēres.
Par ērtām tiek uzskatītas tādas šķēres, kad meistars izmanto tās vairākas stundas un nejūt roku nogurumu. Komforta paaugstināšanai tiek izmantotas dažādas rokturu formas. Tie var būt simetriski, nobīdīti un uz pusi nobīdīti. Formas izvēle ir atkarīga no meistara priekšrokas. Lielāka rokturu nobīde ļauj meistaram turēt elkoni zemāk. Ērtības labad ir vēlama arī uzsvara esamība uz mazo pirkstiņu, kas dod iespēju pielikt mazākas piepūles griešanas procesā. Rokturis var būt arī stipri piestiprināts vai noņemams. Bieži šķēres tiek komplektētas ar gredzenu ieliktņiem, kuri ļauj samazināt gredzenu diametru un aizsargāt pirkstus no alerģiskām reakcijām, kontaktējoties ar metālu. Bet, tā kā rāda prakse, ērtības izpratne ir diezgan subjektīva, tāpēc izvēlieties tādas šķēres, ar kurām būs patīkami strādāt tieši jums.
Profesionālas šķēres ir pietiekami dārgs instruments. Frizierim iesācējam nav vērts uzreiz pirkt ļoti dārgas šķēres, tomēr tas nenozīmē, ka viņam jāizmanto zemas kvalitātes instrumentu. Augsti kvalitatīvu, profesionālu frizieru – meistaru šķēru vērtība ir augstāka par 100 EUR, augsti tehnoloģiskas šķēres nevar būt lētas. Augstas cenas uz šķērēm nosaka liela roku darba daļa ražošanā.
Atkarībā no asmeņu veida šķēres dala uz taisnām šķērēm un filieršķērēm. Taisna griezuma šķēres ir izpildītas ar mikro iegriezumu, kas novērš matu slīdēšanu pa vērtni. Parasti ar šādām šķērēm veic vīriešu matu griezumus. Šķēres bez mikro iegriezuma ir universālas un ļauj pildīt slīdoša griezuma tehniku.
Filieršķēres mēdz būt divpusējas un vienpusējas. Tās atšķiras ar zobu daudzumu un formu. Atkarībā no zobu izvietojuma uz vienas vai divām vērtnēm tās var būt vienpusējas un divpusējas. Filieršķēres dažu minūšu laikā palīdz meistaram tikt galā ar dažiem sarežģītiem uzdevumiem, saretinot aptvertās šķipsnas un taisot dažādu matu garumu. Filieršķēres ar dažāda platuma zobiem palīdz veidot mīkstus, pakāpeniskus griezumus un piedot apjomu plāniem matiem. Filieršķēres ar zobu prizmas veida izkārtojumu taisa precīzu līniju ar nedaudz samīkstinātām kontūrām. Pastāv filieršķēres ar retiem zobiem.
Izlaižamie profesionālu šķēru modeļi mēdz būt dažāda garuma. Garums tiek mērīts collās (colla = 2,54 cm). Pats ierastākais šķēru garuma izmērs ir 5 – 5,5 collas. Pamatdarbam izvēlieties tāda garuma šķēres, kurš ir aptuveni vienāds ar jūsu pirkstu garumu. Matu galiņu nogriešanai izmantojiet šķēres ar saīsinātu asmeņu garumu.
Radošai realizācijai mūsdienu meistaram ir jābūt vairākiem šķēru pāriem, lai veiktu dažādas griešanas tehnikas. Komplektā jāietilpst: šķērēm matu griešanai 5 – 5,5 collu garumā, garu matu griešanas šķērēm 6 collu garumā un vairākām filieršķērēm. Izvēle paliek Jūsu ziņā!
Lai arī kādas šķēres jūs izvēlētos, vienmēr atcerieties, ka tās ir rūpīgi jākopj.
Galvenie instrumenta kopšanas noteikumi:
- Glabājiet šķēres tīras un sausas aizvērtā stāvoklī
- Regulāri attīriet tās no matu pārpalikumiem, īpaši savienojuma vietā
- Periodiski iesmērējiet asmeņus un stiprinājuma vietu ar speciālu šķēru eļļu
- Regulējiet šķēres, vērtnēm esot aizvērtām
- Vismaz vienu reizi pusgadā atrādiet šķēres meistaram, kurš var nokontrolēt raksturojumus
Profesionālas šķēres ir dārgs, augsti kvalitatīvs instruments, kurš, pareizi to kopjot un veicot savlaicīgu servisa apkalpošanu, Jums ilgi kalpos.
Izvēlieties tādu modeli, kurš atnesīs jūsu darbā komfortu, ērtību un dāvās daiļrades brīvību.